Bashkëpunimi unikal midis Fanfara Tirana dhe Transglobal Underground, ndez publikun Londinez

A little exception of writing in English in this blog, this is the article I wrote for the Albanian newspaper Mapo about Fanfara Tirana and Transglobal Underground which I thought I’ll also share on the blog.

Në shfaqjen e tyrë në Londër, bashkëpunimi i suksesshëm midis grupit shqiptar Fanfara Tirana dhe grupit londinez Transglobal Underground, që përcjell melodi të muzikës tradicionale shqiptare përzier me ritme elektronike, reggae dhe dab, e ekektrizon publikun. Shfaqja e Londrës është e dyta në Britani, pas pjesëmarrjes së dy grupeve, në festivalin ndërkombëtar të muzikës në Cardiff, Wales.

Ajo që ne njohim si muzikë dasmash është kombinuar me stilin e Transglobal Underground, i njohur në Angli për miksimin e tingujve europiane, lindore dhe afrikane, në atë që quhet world music. Frut i këtij bashkëpunimi një vjeçar është albumi ‘Kabatronics’, me muzikë tradicionale por ‘të modernizuar’, i hedhur në treg në fillim të vitit dhe i promovuar gjatë një turneu të gjatë nëpër Europë, pjesë e të cilit janë dhe shfaqjet në Britani.

Rezultati edhe pse në rrymën e muzikës Ballkanike të popullarizuar nga Goran Bregovitch, krijon një degë më vete që nuk është eksperimentuar më parë. Fuzioni midis tingujve të kabasë së Shqipërisë së jugut, klarinetës, perkusioneve, pianos, kitarës elektrike dhe kitarës tradicionale indiane, tingëllon si një fuzion organik, ku të gjithë anëtarët e grupit luajnë në simbiozë. Dy këngëtarët që këndojnë herë më vete dhe herë bashkarisht, Londinezi Tuup dhe mjeshtri i madh i këngës popullore Hysni Zela, mund të duken sikur nuk kanë asgjë të përbashkët por në skenë prodhojnë një harmoni perfekte, në sfondin e fuzionit të tingujve që vijnë nga anë të ndryshme të botës. Idenë e bashkëpunimit midis dy grupeve e vuri në jetë Olsi Sulejmani, themelues i agjensisë World Music Management bazuar në Itali, i cili duke njohur muzikën e të dyja palëve, e drejtoi grupin londinez drejt grupit shqiptar. Pjesa tjetër tashmë i përket historisë.

‘Djemtë’ e Fanfara Tirana veshur me xhaketa të kuqe e syze të zeza, frumëzyar nga flamuri shqiptar prodhojnë një efekt visual, ndërkohë fustanella e bardhë e Hysni Zelës, impozon respekt për një kulturë dhe traditë të vjetër. ‘Veshjet tradicionale janë pjesë e mrekullive tona’ thotë Hysni Zela, ‘por mrekullia e vërtetë është polifonia’. Mjeshtri i madh i cili dhe pse në pension, bashkëpunon me Fanfara Tiranën, tregon se si tingujt ai i kërkon nëpër fshatra, ‘pasi kënga është në popull’, thotë ai.

Një anëtar tjetër i grupit dhe organizator Xhemal Murraj na tregon për pritjen e publikut anglez që ka qenë shumë e ngrohtë. ‘Bashkëpunimi me një kulturë tjetër dhe një stil muzikor shumë të ndryshëm, ka qenë pa vështirësi’ thotë ai, gjë të cilën publiku e ndjen.
Ndërkohë muzikanti i Transglobal Underground, Tuup, e shijon bashkëpunimin me muzikantët shqiptarë dhe pëzierjen muzikore që ata kanë arritur. Në skenë Tuup kërcen duke lëvizur lehtë shpatullat, një mënyrë kërcimi karakteristike shqiptare dhe tregon se këtë formë ‘e ka kapur nga anëtarët e grupit’ dhe pse nuk ka qenë ndonjëherë prezent në ndonjë dasëm shqiptare. Ai duket se do ta ndjekë këtë këshillë dhe thotë 3 cilësi i pëlqejnë më shumë të shqiptarët ‘respekti, ngrohtësia dhe vlerësimi i gjërave të mira ne jetë, ushqimi, pijet dhe prezenca femërore’.

Përballë një përzierje sa të çuditshme po dhe aq tërheqëse, sa ai i Tirana Fanfara dhe Transglobal Underground, publiku ndjehet i ‘çarmatosur’ dhe nuk mund t’i rezistojë tingujve gati ‘ngjitës’ që të bëjnë të hidhesh e të kërcesh. Përballë një pjesëmarrje mikse, angleze, italiane, shqiptare e të tjerë, siç është tipike e Londrës kozmopolite, koncerti dhe albumi ‘Kabatronics’, morën pritjen që meritojnë, entuziazëm, energji pozitive dhe zbulim i kukturës shqiptare në një këndvështrim të ri, larg stereotipeve. Kjo muzikë është një nga ambasadorët më të mirë të Shqipërisë jashtë vendit.

I urojmë dy grupeve dhe bashëkpunimit midis tyre sukses të mëtejshëm dhe shpresojmë që dhe publiku shqiptar të ketë mundësi t’i shikojë në koncert. Albumi Kabatronics, mund të blihet në Amazon. Gjithashtu në youtube mund të gjeni video të dy grupeve dhe të albumit Kabatronics.

20131105-133346.jpg

20131105-133401.jpg

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s